Adhézie - Čo to je, čo spôsobujú a ako to riešiť

31/07/2022
Obrázok adhézií

Zrasty ( lat.adhézie ) sú časti zjazveného tkaniva, ktoré spôsobujú zlepenie vnútorných orgánov. Najčastejšie sú zrasty výsledkom predchádzajúcej operácie, alebo sa môžu vyskytnúť po prekonanej infekcii panvy alebo po prekonanom zápale. Zrasty obmedzujú pohyby vnútorných orgánov a tým spôsobujú bolesť. Menej často môžu zrasty spôsobiť upchatie čriev (črevná obštrukcia).

Zrasty svojou prítomnosť zhoršujú symptómy IBS ( sy dráždivého čreva ) taktiež môžu spôsobiť aj bolesti pri pohlavnom styku. Bohužiaľ, diagnostikovať prítomnosť zrastov v orgánoch malej panvy je pomerne náročné. Okrem extrémnych prípadov ich vyšetrujúci lekár pri vyšetrení panvy necíti a testy ako ultrazvuk, MRI a CT ich veľmi často neodhalia. To znamená, že dôkladná anamnéza a vyšetrenie panvy lekárom, ktorý má skúsenosti s hodnotením problémov s bolesťou sú najlepšími nástrojmi na zistenie ich prítomnosti,pretože nie každá bolesť v dutine brušnej súvisí s prítomnosťou zrastov. Jednou z alternatív diagnostiky je laparoskopia,pričom sa zrasty vrámci tejto diagnostickej laparoskopie odstránia.

Dôležitá je teda kombinácia terapií,kde okrem chirurgického riešenia patrí aj fyzikálna terapia, diéta , enzýmová terapia a fytoterapia. Hlavne ale dychové cviky ako je práca bránice a správne využívanie intraabdominálneho tlaku, aktivovanie brucha a svalov panvového dna. Metodika Correct body Systém je vhodnou terapiou vrámci pooperačnej rehabilitácie.

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram